Словенските комуналци фрлиле посолена риба по улиците – кучињата полуделе!
Во словенечкиот град Сежана покрај италијанската граница, комуналните служби поради снежното време посеале по улиците она за што мислеле дека е вообичаена мешавина од сол и песок, но потоа откриле дека не било тоа што мислеле...   Станало сомнително следното утро, кога низ улиците започнал да се шири непријатен мирис на риба, но и кога речиси сите кучиња по дворовите започнале да ...
Неколку рецепти со ловоров лист кои можат многу да ви корисат!
Ловоровиот лист е познат како исклучителен зачин кој јадењата ги збогатува со својата препознатлива арома и пријатен вкус.   Меѓутоа, ловорот може да се користи и за приготвување сируп и чај против кашлица.   Ловоровиот лист уште одамна се користел како зачин и како лек, првенствено поради своето антисептично и противвоспалително дејство.   Богат е со витамини од Б групата (рибофлавин, пиридоксин, ниацин и пантотенска ...
Изедете 5 ореви и почекајте 4 часа – еве што ќе ви се случи
Јаткастите плодови не само што изобилуваат со корисни материи како што се: полинезаситени масти, феноли, витамин Е и многу антиоксиданси, но исто така, може да имаат изненадувчки ефект врз целокупното здравје.   Со вклучување на само 5 ореви дневно во секојдневната исхрана, може да бидете сигурни дека ќе почувствувате некои изненадувачки здравствени предности:   -намалување на обемот на половината -намалување на ризикот од болести на ...
Оптичка илузија која стана хит – колку точки гледате?
Оваа оптичка илузија за кратко време стана вистински хит.   Графичкиот дизајнер Will Kerslake ја постави оваа слика на својот твитер профил.   На неа има 12 црни точки.   Вашиот мозок сигурно нема да ви дозволи да ги видите сите одеднаш.   Причината за тоа е затоа што изгледа како точките да се движат. Или пак не.   Тие стојат на едно место, а вашиот мозок одбива да ...
Вкусни плескавици – вака ме учеше мама и до денес го користам истиот рецепт!
Потребни состојки:   500 г мелено месо поголемо парче леб (потопено во вода или млеко) 1 главица кромид ситно сечкан магдонос 2 лажици сув мешан зеленчук 1 јајце црн пипер 1 лажичка сода бикарбона (рамна)   Постапка:   1.   Кромидот ситно исечкајте или изрендајте го на крупно како јаболка и измешајте го со сите состојки. Добро измесете.   2.   Поделете на 8 делови и направете топчиња, па оставете ги 2-3 часа во фрижидер.   3.   Топчињата исплескајте ги помеѓу два ...
Со денови ме мачеше киселина во желудникот, но кога пријателката ми го даде ОВА да го испијам – конечно мојот проблем беше решен!
Овој природен лек е многу ефикасен кој го објави една жена која имала честа и мачна ждригавица. Имено, за многу краток период почувствувала олеснување и намалување на симптомите. Рецептот ќе го прочитате подолу во текстот. Ждригавица е надразнување на хранопроводот со желудочна киселина. Основната причина за ждригавица е неправилната работа на долниот стегач на хранопроводот. Отежнувачка околност може да биде прејадувањето, кое ...
СТРАШНО: не можела да јаде ни да пие, докторите пронашле УЖАС во неа!
Девојката која имала само 15 години не можела ништо да јаде ниту да пие, па отишла на лекар. Во болницата ја одвеле на снимање, па тогаш целиот персонал останал шокиран кога ја откриле причината. Откриле дека во желудникот има огромна количина на коса.   Таа патела од трихотиломанија, неодолива потреба за скубење на косата, од трихофагија што значи компулсивно јадење на коса. ...
Прашање до Експерти
loading...
ПРЕПОРАЧУВА
Бесплатни
совети и факти
направена според
крвната група

Facebook