Денешниот ручек беше толку вкусен што ми побараа утре пак да им го направам

Потребни состојки:

500 г пилешко бело месо

2 мали изрендани тиквички

3 млади кромитчиња

4 лажички ситно сечкан коријандер

1 чешне лук (или повеќе по вкус)

1 лажичка сол или по вкус

½ лажичка црн пипер или по вкус

сув зеленчуков зачин по вкус

маслиново масло

бешамел сос или течна павлака за готвење

Постапка:

Тиквичките откако ќе ги изрендате ќе пуштат малку течност, па исцедете ги. Пилешкото ситно исечкајте го или сомелете го на машина. Потоа сите наведени состојки помешајте ги добро. Од добиената смеса направете плескавици.

На тава на врело масло запржете ги плескавиците од една и од друга страна додека да заруменат. Потоа редете ги во тепсија или плех, а потоа прелијте ги со течна павлака или бешамел сос и одозгора наросете рендан кашкавал.

Запечете ги во загреана рерна на 220 степени околу 15-тина минути. Послужете топло.

Loading...