Дома Тагови модар патлиџан

Таг: модар патлиџан

ГЛУВИ РИБИ: Похуван модар патлиџан кој не е мрсен

Рецепт: Душица Дебарлиева Потребни состојки: 1 среден долгнавест модар патлиџан Сол, масло за пржење Брашно, јајце, презла Постапка: Ако сакате модрите патлиџани да не масни, тогаш најпрво обарете ги малку. Долгнавестите...

Мусака од модар патлиџан: старинско јадење, превкусно, прсти да излижеш!

Фото и рецепт: Снежана Трајковиќ Потребни состојки: 2 поголеми модри патлиџани Малку масло 1 главица кромид 1 морков 1 пуперка 300 г мелено месо 3 лажици ориз црвен пипер и зачини по вкус 1...

Умирав од болки и не може да станам од кревет, а...

Здраво! Се викам Ивана. Боледувам од артритис и постојано се соочував со болки во зглобовите, понекогаш толку силни, што не можев да станам од...

„Умирала“ од болки и не можела да стане од кревет, а...

Здраво! Се викам Ивана. Боледувам од артритис и постојано се соочував со болки во зглобовите, понекогаш толку силни, што не можев да станам од...

Добро погледнете – само еден е вкусен! Конечно научив да ги...

Конешно научив како се одбира патлиџанот и каде сите грешиме цел живот: Добро погледнете ги двете фотографии – само еден е вкусен! Ако модриот патлиџан...

Баба Гануш – Мутабал намаз од модар палиџан (МУТАБАЛ ПАШТЕТА)

Вкусната Мутабал паштета е ориентален посен намаз, чиј рецепт кај нас повеќе е познат како Баба Гануш и се приготвува од модри патлиџани. Постапката...

ИВАНОВА БАЛТИЈА на струмички дијалект или ИВАНОВА СЕКИРА (посно јадење со...

Фото и рецепт: Елена Мишковска Да се потсетиме на еден стар посен рецепт, превкусен и незаменлив за деновите во пост. Потребни состојки: -модри патлиџани -лук -кромид -магдонос -домати -сол, црн пипер, зачини...

Вкусни декоративни ролати со модар патлиџан

Потребни состојки: 1 модар патлиџан 1 чаша кисела павлака 1/2 китка копар 1 шолја крупно сечкани ореви 2 чешниња лук сол по вкус Постапка: Модриот патлиџан исечете го на ленти. Испржете го и...

Вкусно макало со модар патлиџан – лесно и едноставно

Потребни состојки: 4 модри патлиџани со средна големина 1 чаша павлака  2-3 чешниња лук 1 супена лажица лимонов сок 3-4 супени лажици маслиново масло  сол Постапка: Модрите патлиџани испечете ги и ставете...