Дома Тагови обланда

Таг: обланда

Беќарски коцки, многу вкусен старински колач

Фото и рецепт: Сибинка Овој прочуен старински колач е еден од најубавите “ситни колачи”, идеален за слави, родендени и други празници. Потребни состојки: 4 помали обланди (или...

Обланда по рецептот на баба ми – брзо, вкусно, многу излегува

Отсекогаш ги сакав обландите на баба ми! ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 путер/маргарин 2 јајца 250 г шеќер 100 г чоколадо за готвење 250 г бисквити 50 г суво грозје 100 г ореви Сок и...

Ролат со обланди, излегува навистина многу, превкусно и декоративно

Фото и рецепт: Зорка Јанчева Потребни состојки (за една кора, потребни се две): 5 јајца 4 филџани за кафе шеќер (или 5) 5 брашно 2 лажички прашок за печиво...

Чоколадна обланда со таан алва

Фото и рецепт: Елена Н.Цветковиќ Потребни состојки: 400 г чоколадна или мешана таан алва 150 г шеќер 250 мл млеко 150 г путер/маргарин 200 г чоколадо за глазура: 100 г чоколадо 100 мл...

ОБЛАНДИ СО ВИШНИ – магичен вкус!

Потребни состојки: 6 белки 6 лажици шеќер 1 шолјичка сечкани ореви 1 шолјичка вишни 5 лажици брашно За крем: 6 жолчки 9 лажици шеќер 300 мл млеко 3 лажици брашно 250 г путер/маргарин 2 листови обланда Постапка: За...

Брз колач со ореви, бисквити и кокос без печење кој е...

Потребни состојки за слој 1: 2 чаши (од 200 мл) шеќер 2 чаши вода 125 г путер/маргарин 200 г кокос 100 г чоколадо 250 г мелени бисквити 1 лист обланда 200 г...

СЕДМО НЕБО: колач кој ќе ве направи среќни

За изразот „на седмо небо„ сите сме слушнале – значи да се биде вон себе од среќа и задоволство. Седмо небо е супер кремаст...

Обланди за 7 минути: најдобриот и најбрзиот рецепт

Ова е најбрзиот рецепт за обланди кој постои. Потребни состојки за фил: 500 мл млеко 500 г шеќер 4 лажици брашно 1 јајце 100 г чоколадо 1 путер/маргарин Постапка: Сите овие состојки се...

Рафаело обланди – готови додека сте свариле кафе

Потребни состојки: 2 листа поголеми обланди 1 лист рафаело обланди (со големи вдлабнатини) За бел фил: 300 г шеќер 200 мл вода 125 г путер/маргарин 100 г бело чоколадо 200 г млеко...

Чоколаден ролат – прекрасно!

Едноставен и одличен рецепт! Потребни состојки:  50 г шеќер во прав 100 г маргарин/путер (на собна температура) 1 кора обланда (не цело пакување) 20 г темно чоколадо со мин.70%...